Coursera.org – izglītība internetā par brīvu!

Nav nekāds noslēpums, ka izglītība ir viena no svarīgākajām lietām cilvēka dzīvē. Personas zināšanas un prasmes ir nepieciešamas itin visur – ne tikai, lai iegūtu labi atmaksātu darbu, bet arī visvienkāršākajās ikdienas situācijās. Protams, daudzviet pasaulē, kā arī Latvijā, cilvēkam vajadzīgās pamatzināšanas ir iespējams iegūt bez maksas (pamatskola, vidusskola, mājmācība), tomēr augstākās izglītības cena, kas bieži vien pat ir neadekvāti augsta, liedz daudziem cilvēkiem iegūt izglītību vai vienkārši papildu zināšanas par interesējošām tēmām. Tāpēc, lai ikviens interesents varētu izglītoties, internetā iespējams iegūt izglītību par brīvu. Šādu iespēju jebkuram cilvēkam piedāvā coursera.org.

Coursera.org ir izglītības platforma, kurā vairāk nekā 30 pasaulē zināmas universitātes un to pasniedzēji piedāvā lekciju kursus par dažādām tēmām. Jebkurš cilvēks, kurš vēlas izglītoties, var apmeklēt coursera.org, piereģistrēties un pievienoties kādam no mācību kursiem, kas tiek piedāvāti. Viens no galvenajiem aspektiem, kas piesaista cilvēkus apgūt izglītību tieši ar coursera.org palīdzību, ir iespēja izglītoties bez maksas. Arī paša uzņēmuma mērķis ir piedāvāt universālu piekļuvi pasaules labākajai izglītībai.
Coursera.org programmu izveidoja divi Stenfordas Universitātes datorzinātņu profesori. Stenfordas Universtitāte arī ir viena no augstskolām, kas piedāvā online vides kursus šajā izglītības platformā. Dažādos lekciju kursus piedāvā arī Djūka Universitāte, Braunas Universitāte, Floridas Universitāte, Kolumbijas Universitāte, Honkongas zinātņu un tehnoloģiju institūts, Londonas Universitāte, kā arī vēl daudzas citas vadošās pasaules mācību iestādes, kas nodrošina iespēju iegūt augstāko izglītību. Tāpat arī studiju virzieni ir sākot no eksaktajām zinātnēm līdz humanitārajām. Coursera.org ir iespējams izglītoties gan bioloģijā, gan informāciju tehnoloģijās, gan psiholoģijā, gan humanitārajās zinātnēs, gan citās jomās. Tiek piedāvāti tādi lekciju kursi, kā “Programmēšana ikvienam (Python)”, “Algoritmi I”, “Ievads publiskajā runā”, “Ķīniešu valoda iesācējiem”, “Popularitātes psiholoģija” – kopumā tiek piedāvāti tik daudzveidīgi kursi, ka ikviens spēs atrast ko tādu, kas liksies interesants un apgūšanas vērts.

Izvēloties vēlamo un interesējošo studiju kursu, cilvēks var arī redzēt, kādas universitātes profesors šīs lekcijas pasniegs, kā arī cik ilgs būs apmācības laiks. Parasti lekciju kursi ilgst no 4 līdz 10 nedēļām. Tā kā mācības notiek tiešsaistē, tad cilvēkam ir nepieciešamas svešvalodu zināšanas (parasti angļu valoda), lai vispār varētu sākt studēt. Tā kā ir tik daudz universitātes, kas piedāvā lekciju kursus, tad ir arī vairākas metodes, kā viela tiek pasniegta studēt gribošajiem. Ikvienam ir iespēja pamēģināt vairākus lekciju kursus, jo kā nekā izglītība ir par brīvu. Lekciju kursiem ir arī atšķirīgas prasības – citos tiek uzdoti dažādi mājas darbi, citos nepieciešams kārtot gala eksāmenus, bet ir arī lekciju kursi, kur vajadzīgs tikai izpildīt iknedēļas testu. Lekciju kursa laikā pasniedzējs sazinās ar studentiem ar videolekciju palīdzību, kas tiek ievietotas coursera.org mājas lapā pie attiecīgā lekciju kursa. Tāpat tiek pievienota arī papildu literatūra, dažādas grāmatas, kuras gribētāji var iegādāties. Ja students pabeigs lekciju kursu atbilstoši pasniedzēja noteiktajām prasībām, tad beigās tiek saņemts sertifikāts, kas apliecina konkrētā lekciju kursa apgūšanu attiecīgajā universitātē.

Coursera.org ir patiešām ļoti laba iespēja tiem, kas vēlas mācīties, bet nav iespējams apmeklēt augstskolu, nepietiek finanšu mācību apmaksai vai ir arī kādi citi ierobežojoši faktori. Taču šāda apmācības programma diemžēl realitātē nav paredzēta visiem, jo tas nozīmē, ka studentam pašam ir jāplāno savs laiks, kas tiek veltīts mācībām, testiem, mājas darbiem un papildu informācijas apguvei. Taču, ja students būs ieinteresēts un vēlēsies izvēlēto lekciju kursu apgūt, tad būs iespējams atrast arī laiku un vēlēšanos, lai izpildītu visu uzdoto.